#1 2008-07-15 14:38:12

Tayuya

Moderator

Zarejestrowany: 2008-07-15
Posty: 4
Punktów :   

Arhitektura i pomniki historii

Tradycyjne domy i pomniki
Na Północnej Sumatrze domy zbudowane są na palach, a ich pokryte strzechą dachy wzbijają sie wysoko w niebo.Na Zachodniej Sumatrze domy stają sie coraz bardziej eleganckie, są udekorowane kolorowymi panelami a na dachach widnieją rogi byków.
Na wyspie Jawa otwarte werandy pozwalają na swobodny przepływ chłodniejszego powietrza podczas dusznych wieczorów.
Na Bali domy są zbudowane wewnątrz zamkniętych osiedli i bogato rzeźbionych świątyń.
Na Sulawesi ludzie plemienia Toraja budowali  domy w kształcie łodzi z ostro zakończonymi dachami.


Pomniki historii i ruiny opowiadają o zamierzchłych królestwach, które sprawowały władze na tych wyspach. Niewielki świątynie hinduistyczne VII wieku na płaskowyżu Dieng, Jawa Środkowa są najstarszymi pomnikami hinduistycznymi.
Wokół Yogyakarty i Surakarty, zwanej również Solo można spotkać setki świątyń. Najbardziej imponująca jest Borobudur, buddyjska świątynia i klasztor położony na wzgórzu wśród zielonych dolin oraz pełne wdzięku hinduistyczne świątynie Prambanan, które są świadectwem wysoko zorganizowanej cywilizacji istniejącej na tych terenach już w IIw.n.e
Na Wschodniej Jawie znajdują sie pozostałości po XI-wiecznym zespole miejskim Majapahit i świątynia Trowulan niedaleko miasta Mojokerto, a pełne gracji świątynie hinduistyczne znajdują sie w Singosari.
Tymczasem na bali rejon Goa Gajah przypomina o starożytnej cywilizacji hinduistycznej pod panowaniem króla Airlangga.
Rozprzestrzenianie sie islamu od XIIw mozna zaobserwowano wzdłuż północnego wybrzeża Jawy,gdzie architektura bliskiego wschodu miesza sie z minaretami i meczetami pokrytymi czerwoną dachówką w Demak i Kudus. Dwa najpiękniejsze meczety  w Indonezji to Wielki Meczet w Banda Aceh i Meczet Istiqlal w Jakarcie       http://www.podrozposlubna.com/usrimgs/m_2007101813242215778P1030075.JPG

Kolonializm i niepodległość

w XVIII i XIXw. Holendrzy przybyli na te wyspy i budowali koscioły i budynki ,iejskie w stylu kolonialnym. Można je zobaczyć w dużych miastach takich jak Jakarta, Semarang, Surabaya, Medan i Ujung Padang oraz w miejscowosciach połozonych na wzgórzach: Bandung i Malang.
Bandung jest dobrze znany ze swojego stylu art deco zachowanego w architekturze i dekoracjach hoteli i budynków.
Gedung Merdeka znane w czasach kolonialnych jako jako Societe Cincordia było miejscem Pierwszej Azjatycko- Afrykańskeij Konferencji w 1955 roku w której wzieły udział takie znakomitości jak Chou En Lai, Gamal Abdel Nasser, Nehru, Indira GAndhi i Sukarano. Dały one początek Duchowi Bandungu i Ruchowi Niezaangażowanych PAńste Trzeciego Świata.
Holenderskie forty z XVIII wieku wciąż znajdują się w Ujung Pandang na Sulawesi, w Ambon na Molukach w i w Bengkulu i Bukittingi na Sumatrze.
Wraz z duchem Dnia Niepodległości Indonezji 17 sierpnia 1945 nowa Indonezja zbudowała wiele współczesnych pomników które można podziwiać w miejskich parkach i wokół Jakarty.

Garuda Wisnu Kencana

Jednym z najbardziej spektakularnych form o projektów nowoczesnych pomników jest Garuda Wisnu Kencana na Bali ( w budowie).
Jego rozwój jako zintegrowanego parku kulturowego ma na celu wzmocnienie przemysłu turystycznego dającego silnie podwaliny dla lokalnej i ogólnopaństwowej gospodarki.
Park staje sie nową atrakcyjna turystyczną, gdzie łączu sie Muzeum Historii Bali, sklepy detaliczne, hale wystawowe, galerie i restauracje widokowe w jeden piękny kompleks. Postać Garuda Wisnu Kencana symbolizuje wysiłki ludzi do życia w harmonii z przyrodą. Oczekuje sie ze park stanie sie zabytkiem kulturowym który będzie pełnił szerszą role niż jedynie atrakcja turystyczna i stanie sie spuścizną  dla przyszłych pokoleń.
Będzie to podstawa rozwoju przemysłu turystycznego i symbolu ludzkiej wędrówki w nowe tysiąclecie, wyznaczy nową erę i  tym samym czasie siłą napędową inspirującą cały naród.

Warto zobaczyć

1. Jakarta (Jawa): Meczet Istiqlal, Taman Mini Indonesia (TMMI)- Indonezja w miniaturze
2.Ogród botaniczny: w miescie Bogor , Muzeum Narodowe, Pałac Fatahillah i tradycyjny port Sunda Kelapa z dawnych czasów
3. Bandung (Jawa):hostel SAvoy Homann w stylu art deco i historyczne Gedung Merdeka
4.Yougyakarta (Jawa): świątynia Borobudur, świątynia Prambanan, Keraton-pałąc sułtana, Muzeum batiku w Kalliurangu
5.Solo (Jawa): postać Sunan w Solo, pałąc Mangkunegaran i erotyczne rzeźby w świątyni Sukuh
6. Semarang (Jawa): płaskowyż Dieng, hinduistyczne świątynie pozostawione na dnie krateru, otoczone gęstymi mgłami najstarszy meczet na Jawie Środkowej w Demak.
7.Medan (Sumatra): stare rezydencje holenderskie i pałąc Sułtana z Deli.
8.Banda Aceh (Sumatra): Wielki Meczet
9.Bali Pejeng-Bedulu-Goa Gajah, Księżyc Bali, Muzeum Sztuki Neka
10. Lombok: puri Mayura, pływający trybunał sprawiedliwości
11.Ujung Pandang (Sulawesi): Fory Rotterdam oraz domostwa radżow i wodzów Bugis i Trojan.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Zdobądź więcej info psycholog Piła transport ziemi Piła przewóz osób Piła