Aiko - 2008-07-15 12:03:44

Indonezja znana niegdyś jako Wyspy Korzenne - stanowi najniezwyklejszą grupę ludzi i miejsc. Zamieszkuje ją ponad 200 różnych grup etnicznych, które porozumiewają się w 300 językach. Opasując równik jak naszyjnik ze szmaragdów, wyspy Indonezji tworzą kalejdoskop, jakiego nie znajdzie się nigdzie indziej na ziemi. W takiej różnorodności jest jednak jedność zwana Bhinneka Tunggal Ika, co oznacza "Jedność w różnorodności".

W swojej długiej historii łączenia się z obcymi kulturami i religiami, miejscowe wierzenia, tradycje i pomniki zostały napiętnowane różnymi wpływami hinduizmu, buddyzmu, islamu i chrześcijaństwa aż do wieku cybernetycznego. Złotego powodu, obok połyskujących chromem nowoczesnych wieżowców ze szkła oraz autostrad, można zobaczyć hinduistyczne świątynie z VIII wieku, ukryte w zielonych dolinach. W Jakarcie XIX wieczna katedra katolicka wznosi się niemal naprzeciwko nowoczesnego i wielkiego meczetu Istiqlal.

Królewskie dwory w Yogyakarcie i Sukarcie (również znana jako Solo) co roku obchodzą święto Sekaten, upamiętniające urodziny Proroka Mahometa. Trwające jeden miesiąc święto z udziałem ponad 10 000 ludzi, przybyłych z różnych miast, tworzy widowiskowy karnawał. W oczekiwanym dniu, długa i kolorowa procesja elegancko ubranych książąt i księżniczek, szlachciców i dworzan, pałacowych straży, tancerzy i muzyków przemierza miasto, niosąc tace z "gunungan" żółtym ryżem, uformowanym w kształcie stożka i udekorowanym warzywami. Po błogosławieństwie, żywność jest rozdawana pomiędzy ludzi, którzy wierzą, że spożycie gununganu zapewni im zdrowie i dobrobyt.

Na wyspie Lombok, w pierwszych dniach lutego, miejscowi kapłani wypatrują morskich bezkręgowców na plaży. Kiedy te żyjątka pojawiają się w znacznych ilościach, jest to znak, że czas rozpocząć Festiwal Morza Nyale.

Na Bali codziennie odbywają się procesje w wiejskich świątyniach, takie jak: śluby, ceremonie podpiłowywania zębów chłopcom i dziewczętom w czasie dojrzewania, w celu odpędzenia złych duchów, z okazji urodzin i uroczyste ceremonie kremacji.

Na wyspie Pontianak, leżącej na równiku w rejonie Zachodniego Kalimantanu mieszkańcy świętuję przejście słońca przez zenit organizując wyścigi ładzi, które mają postać smoków. Natomiast na Sumbie, wschodnia Nusatengara (region Małych Wysp Sundajskich), Festiwal Pasola jest uświęcony walkami, gdzie uczestnicy walczą ze sobą siedząc na koniach.

W maju, Buddyści z całego świata zbierają się w świątyni Borobudur, aby uczcić narodziny i śmierć Buddy Gautama.

Miłość Indonezyjczyków do różnych obchodów wyraża się w uroczystościach Dnia Niepodległości. Przez cały sierpień  w całym kraju pochody, wyścigi, zawody sportowe i konkursy ubarwiają wsie czerwono-białymi sztandarami i chorągiewkami.

Każda grupa etniczna obchodzi również swoje własne święta. Od dożynek do pogrzebów, od składania ofiarna łaskawość morza do świąt państwowych, od tradycyjnych obrządków wiejskich do ślubów. W Indonezji jest wiele rytuałów i wydarzeń, dzięki którym można odczuć swoistą atmosferę tam panującą. Wszystko to jest bardzo intrygujące i wyrażające głęboko osadzona wiarę, że wszystkie błogosławieństwa przychodzą z nieba, za co należy dziękować Bogu Wszechmogącemu. A szczęście, spokój i dobrobyt można osiągnąć jedynie dzięki życiu w harmonii z innymi ludźmi i naturą.


http://www.falundafa.pl/galeriaswiat/IndonezjaSolo.jpg


info: Magazyn świat

GotLink.pl